WYSZUKIWARKA

LINKI

REKLAMA

Finansowe wsparcie rodzin w nabywaniu własnego mieszkania

Ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

 


Pytania senatora Wiesława Dobkowskiego skierowane do sprawozdawcy senackiej Komisji Gospodarki Narodowej ? senatora Andrzeja Owczarka na posiedzeniu senatu w dniu 06 lipca 2011 r.:


Zadaję pytanie panu senatorowi Owczarkowi:
Chciałbym zapytać o współczynnik kształtujący poziom limitu cen. Współczynnik ? to jest stosunek jakiejś wielkości do innej wielkości. A zatem: czym jest ten współczynnik. Proszę o wyjaśnienie.
I teraz drugie pytanie:
Jeżeli młode małżeństwo buduje dom, to w przypadku jakiej wielkości powierzchni do ilu metrów kwadratowych, może skorzystać z dobrodziejstwa tej ustawy? Jeżeli jest na przykład jakiś limit, a małżeństwo buduje dom większy niż przewiduje limit, to w odniesieniu do jakiej wielkości może ono otrzymać kredyt preferencyjny.
Kolejna sprawa. Jeżeli jeden ze współmałżonków jest współwłaścicielem domu, właścicielem na przykład 1/6 domu, to czy może się pozbyć tej współwłasności poprzez darowiznę lub sprzedaż, żeby skorzystać z dobrodziejstwa tej ustawy? Dziękuję.
Odpowiedź senatora sprawozdawcy: stenogram z 80 posiedzenia Senatu w dniu 06.07.2011r. ? str. 11 (www.senat.pl).

Pytania senatora Wiesława Dobkowskiego skierowane do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotra Stycznia w dniu 06 lipca 2011 r. (I tura pytań):
Panie Ministrze, pierwsze pytanie:
Czy jeśli małżonkowie budują dom o powierzchni przekraczającej 140 m?, to czy mogą spodziewać się skorzystania z dopłat do tych 70 m? ?
Drugie pytanie:
czy powierzchnia 50 m?, o której była mowa, dotyczy tylko osób samotnych, czy dotyczy też osób samotnie wychowujących dzieci? Przecież ktoś może mieć kilkoro dzieci. A jeżeli dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci, to czy limit powierzchni nie powinien być w przeliczeniu na 1 osobę?
I jeszcze jedno pytanie:
Jaki obecnie będzie koszt kredytu dla małżonków, to znaczy ile średni obędą wynosiły odsetki od tego kredytu preferencyjnego? Dziękuję.
Odpowiedź podsekretarza stanu Piotra Stycznia: stenogram z 80 posiedzenia Senatu w dniu 06.07.2011r. ? str. 17 (www.senat.pl).

Pytania senatora Wiesława Dobkowskiego skierowane do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotra Stycznia w dniu 06 lipca 2011 r. (II tura pytań):
Panie Ministrze, ja chciałbym dopytać o pewne szczegóły:
Czy osoba samotna może skorzystać z preferencyjnego kredytu podczas budowy domu? I czy , z drugiej strony, osoba samotnie wychowująca dzieci też będzie traktowana tak jak pełna rodzina?
Tak więc są dwie sprawy: osoba samotna ? to jest pierwsza sprawa i osoba samotnie wychowująca dzieci ? to jest druga sprawa. Która z tych osób, czy ta pierwsza, czy druga, może skorzystać z tego kredytu preferencyjnego?

I czy ten kredyt od nosi się tylko do kosztów budowy domu, czy też będzie stosowany na przykład w przypadku zakupu działki pod budowę domu? Dziękuję.
Odpowiedź podsekretarza stanu Piotra Stycznia: stenogram z 80 posiedzenia Senatu w dniu 06.07.2011r. ? str. 18, 19 (www.senat.pl).